Mert a felhők fölött mindig kék az ég...

Bár a hó még várat magára, a fehér karácsony azért mégis megérkezett, ha egy kissé szokatlan formában is. Az ország sűrű ködbe borult, azonban szerencsére minden rosszban van valami jó, a ködréteg fölött ugyanis ragyogó napsütés vár ránk. Most még érdemes kihasználni ezt a különleges időt, és felkapaszkodni egy közeli csúcsra a ritka látványért!

Hétvégi impressziók a Pilis-tetőről:

 






A százhalombattai Régészeti Park

Százhalombatta története egészen a bronzkorig nyúlik vissza, amikor már telepesek éltek a környéken. A vaskorban a kis falvak mellett az előkelő származásúakat hatalmas halmokba temették el, amelyek közül száznál is több maradt fenn a településen. A különleges százhalombattai Régészeti Park a halomsírok területén alapult meg. A zöldellő szabadtéri parkban így nem csak a bronzkori és vaskori épületek korhű rekonstrukcióit tekinthetjük meg, hanem az egyik eredeti helyén feltárt halomsír gyomrába is besétálhatunk. 

A vaskori falu házai
Textilbemutató
A mezítlábas ösvény bejárata



























A skanzen házaiban megtekinthetőek a 4000 évvel ezelőtt itt lakó bronzkori emberek korhű használati tárgyai, és minden házban részletes leírás található az épület eredeti lelőhelyéről, a felleléskor észlelt állapotáról és rekonstrukciójának folyamatáról. A parkban a házakon kívül összesen négy halomsír tekinthető meg, amelyek a korai vaskorban épültek. Ezek közül a 115-ös számú lett teljesen feltárva és a látogatók számára is megnyitva. A hatalmas bucka belsejébe egy futurisztikus vasajtón keresztül vezet az út, majd a leletek fölött átívelő rácsról tekinthetjük meg a halomsír keletkezését bemutató 20 perces filmet. A film alatt a szöveget a leletek egyes részein felgyulladó fények illusztrálják, így könnyen követhető, hogy a halomsír melyik részéről hallgatunk éppen információkat. A sírkamra alját kőlapokkal vagy fával burkolták, majd ráhelyezték a halott hamvait. A hamvak fölé emelt alacsony fa szerkezet adta a sírkamra tetejét. A halotti szertartás után a halom körvonalát kőrakással jelölték ki, majd a sírkamrát befedték földdel, így alakultak ki a több méteres halmok. A halottak hamvai mellé temették a használati tárgyaikat illetve ételt és italt is, hogy a túlvilágon is kényelmesen élhessenek. 

A feltárt halomsír bejárata
A sírkamra rétegeit bemutató kiállítóhely
A park nem csak a régészeti leletek miatt érdekes, hanem kellemes egy délutáni sétához is, hiszen mezítlábas ösvény és piknikező asztalok is rendelkezésre állnak a nyugodt időtöltéshez. A Régészeti park rendszeresen tart családi napokat is, amikor egész nap programokkal várják a kicsiket és a nagyokat.

A Pityeszeri Skanzen

Aki egyszer ellátogat az Őrségbe, rengeteg új kifejezést tanul. Megtudja többek között, hogy mit is jelent a szeres település. Szalafő az Őrség egyik gyönyörű kis faluja, amely Rómához hasonlóan hét dobra épült, azaz hét szerből áll. A szerek tehát egy-egy dombot takarnak, amelyeken lakóházak állnak. Az egyik ilyen dombteteji településrészt Pityeszernek hívják, itt alakult meg az Őrség kihagyhatatlan látnivalója, a Pityeszeri Skanzen. Az autentikus bemutatóhelyen négy különböző parasztház típussal ismerkedhetünk meg, és az is kiderül, hogy mit neveznek kástunak és tókának. A műemlékegyüttes dombjáról áttekinthetünk a szomszédos Felsőszerre is, ahova a Felsőszeri tanösvényen sétálhatunk át. A gyönyörű táj ezen kívül a Körtike tanösvényen is felfedezhető, amely a határ irányába vezet.







A Körösvölgyi Látogatóközpont és Állatpark

A Szarvason található Körösvölgyi Állatpark 2014-ben nyitotta meg a kapuit. Az állatkertet az Anna-ligetben hozták létre a már meglévő Anna-ligeti tanösvény mentén. A park egy félsziget szerű földnyelven áll, ahonnan könnyen lesétálhatunk a Körös partjára és vízre is szállhatunk. A bejáratnál kényelmes parkoló és a látogatóközpont épülete várja a látogatókat. Az épületben interaktív kiállítás található, és lehetőség van kerékpár és kenu bérlésére is. Innen indul az ajánlott útvonal a teknősök, mókusok és sünök felé. 

A Látogatóközpont és a teknősök kifutója
Nemsokára a fűszerkertbe érünk, ahol az erdőn átvágva a Holt-Körös partjára épült stégen találjuk magunkat. Innen indulnak a kenutúrák. A séta az erdő mentén folytatódik tovább, egymás mellett következnek a hollók, görények, rókák, borzok, őzek és mosómedvék kifutói. Az árnyas területről egy nagy tisztásra érünk, ahol a gyepek élővilága mutatkozik be. Itt a réten keresztül le lehet vágni a sétát és azonnal a madarak és bivalyok felé venni az irányt, azonban egy kis kitérővel érdemes elsétálni a földnyelv végébe, az ártéren át vezető pallósorhoz. A nádassal borított mocsaras területen bemutatkozik a víz és a vízpart élővilága. 

Szundikáló róka
Gólyák a vizes élőhelyen
A gímszarvasok - jobbra baglyok és dámszarvasok, mögöttünk bivalyok, előttünk vaddisznók
A földnyelv másik oldalán visszakanyarodva hamarosan az elágazásnál találjuk magunkat a bölények mellett. Az állatkertben jelenleg egy pár hónapos, tündéri bölényborjú is él. A madarak a tisztás közepén kaptak egy hangulatos tavacskát, amelyen fahíd vezet keresztül. Visszafelé még fácánok, baglyok, nyusztok, szarvasok és vaddisznók kaptak helyet, ám a kifutókat folyamatosan építik és bővítik. Az út a több száz éves tölgymatuzsálem és az 1908-ban épült Csáky-Bolza kastély mentén vezet vissza a Látogatóközpontba. 

A Csáky-Bolza kastély

Igazi természetes partszakasz az eldugott Balatonvilágosi szabadstrandon

A Balaton mesterségesen kiépített partján már igen ritkák a természetes partszakaszok. Egy kicsit belepillanthatunk a múltba az eldugott Balatonvilágosi szabadstrandon, ahol a füves partról egyszerűen bele lehet sétálni a fokozatosan mélyülő habokba. A fűzfákkal és nádassal borított parton a vízbe egy hosszú móló is vezet, mellette azonban pár méteren kavicsos-homokos lejárat is ki van építve. A nádcsonkok miatt jól jöhet egy gumicipő, ha sétálgatni is szeretnénk. A mellékhelyiséggel, büfével és zuhanyzóval felszerelt szabadstrand szintén a múlt hangulatát idézi. Méreteit tekintve nagyon kicsi, így esélyes, hogy jókora tömeggel találkozunk. 

A Zrínyi utcából - a Club Aligához vezető zsákutca - keskeny összekötő út vezet a Balatonhoz. A Zrínyi utca vége felé egy tábla és a sok parkoló autó jelzi a bejáratot. A Balatonaligai vasútállomás 10 perc sétára fekszik, így gyalogosan is könnyen elérhető a part. A víz bokáig érőből hamarosan derékig, majd mellkasig ér, ezért bármely korosztálynak, és bármely vízi tevékenységhez megfelelő. A víz minősége kiváló, annyira tiszta, hogy könnyedén kivehető a lábunk alatti talaj. Aki nem fél a megszokottnál kicsit vadregényesebb, természetközeli parttól, mindenképpen látogasson el ide! 




A körmendi Batthyány-Strattmann-kastély és a várkert

Körmend az osztrák határ mellett, az Őrségi Nemzeti Park szomszédságában fekszik. Legfőbb látványossága a város szívében álló Batthyány-Strattmann-kastély, és a körülötte elterülő várkert. A ma már inkább kastélyra hasonlító, ám egykor középkori várként épült várkastély a XVII. században kapott barokk arculatot. A főépület impozáns termeiben több kiállítás várja a látogatókat, többek között helytörténeti, cipőtörténeti és a Batthyány család jeles képviselőit bemutató interaktív bemutató tekinthető meg. 

A Batthyány-Strattman-kastély
Csobogó
Az egykor 50, azonban ma már csak 34 hektáron elterülő, rába-parti várkert a kastély keleti oldalán helyezkedik el. A kezdetben franciakertnek épült parkot a XIX. században alakították át angolparkká. A védettséget élvező várkertben került kialakításra a Clusius tanösvény, amely Carolus Clusiusról kapta nevét. A híres botanikus a térség kutatójaként több mint 480 hazai növényfajről írt tanulmányt. A vékony földutakon és murvával beszórt sétányokon bejárható tanösvény érinti a várkert kis szigettel rendelkező tavát, a Rába-partot, és a 45 méter lombkorona-átmérőjű juharlevelű platán matuzsálemet. A vízi tökkel beültetett kerti tóba hangulatos csatorna vezet, a közelben magasodik a kastélyhoz épült fehér obeliszk is. Bár a park Körmend belvárosában fekszik, a burjánzó növényzetben barangolva igazi erdő érzetét adja. A várkastély megtekintése után érdemes körbesétálni az út túloldalán fekvő Szabadság teret is a XIX. századi Tiszti házzal. 

A várkert tavába vezető csatorna az egyik fahídról
Hatalmas, több száz éves fák a Clusius tanösvény mellett