Séta a Sárvíz-völgyében a Soponyai-víztározó körül

Székesfehérvár közelében, Tác-Gorsium mellett található a Sárvíz-völgye Tájvédelmi Körzet egyik ajánlott kirándulóhelye, a Soponyai-víztározó. A lapos, rétek és szántóföldek borította térséget átszelik a csatornák, a felduzzasztott víztározók, és a mesterségesen kialakított halastavak. A tavat körülölelő mocsaras, időszakosan víz borította sárrétek főként a vízi madarak kedvelt élőhelyei, így itt biztosan látunk sirályokat, gémeket, és kócsagokat is. Azonban a gazdag állatvilág ennél még jóval többet is tartogat - a rétek menti bokrokban rengeteg fácán tanyázik, az alacsonyabb vizekben békák csobbanása és hangos kuruttyolása hallatszik, a réteken juhnyáj vonul végig, a virágokról fel-fellibben egy-egy színes pillangó és felettünk megannyi ragadozó madár köröz. 

Madárrajok a mocsaras réteken
Nádasfoltok a Soponyai-víztározóban
Kilátás a vadászlesről a vízre és a gátra
A víztározó körül haladó gátat Székesfehérvárról Soponyára érve az első balra induló bekötőúton érjük el. A természetvédelmi terület táblát már messziről ki lehet venni, ez közvetlenül a tóparti gáton áll. A Soponyai-víztározó sok helyen sűrű nádassal van körülvéve, így csak helyenként van lehetőség a tavat is megtekinti. A nyugati parton áll egy stabil vadászles is, amelyre felmászva jól belátható az egész környék. A tó északi végébe csatorna torkollik, érdemes a mellette haladó földúton is elsétálni, és megcsodálni az idilli, árnyas erdőkkel borított ösvényt.        

Kirándulás a Bánki-tóhoz

Budapesttől északra, Nógrád megyében található Bánk települése, és a kis falu ékköve, az égkék színű Bánki-tó. A falu nagyszerű példa arra, hogy hogyan lehet kiaknázni a természet adta lehetőségeket a lehető legjobban. Bánk a Nyugat-Cserhát lankái között bújik meg, idillikus természeti környezetben. A település körüli erdők növényfajokban és vadakban is gazdagok. A tóparton kócsag, gém és gólya is él, tavasszal pedig mindent beborít a napsárga írisz.

Látkép a tóra és a környező dombokra a tószínpad lépcsőiről
A kalandpark
A falu szépen felújított központjában érdemes megtekinteni a XVIII. századi Evangélikus templomot. Innen pár lépésre fekszik a település legfőbb látványossága, a szépséges Bánki-tó. A vízparton parkoló, kemping, strand, hotelek és apartmanszállók várják a kirándulókat. A fürdőzésen kívül lehetőség van horgászatra és csónakbérlésre is. A vízben a ponty, a harcsa, az amur, a csuka, a balin és a süllő a leggyakoribbak. 

Stég a nádasban
Tóparti virágözön





















A Bánki-tó déli oldalán néhány éve kalandpark is épült, ahol többek között kalandpálya, tollaslabda- és teniszpálya is található. A Bánki-tavat körülsétálók számára a nádasban megbúvó kényelmes stégek és az út mentén végig megtalálható fapadok állnak rendelkezésre. A körséta érinti a tószínpadot és a mellette álló lépcsős nézőteret, ahonnan belátható az egész környék. A tavat övező fényképekben gazdag információs táblákról sokat megtudhatunk a falu történetéről, gasztronómiájáról és szokásairól. A tóparton évente megrendezésre kerülő és egyre nagyobb népszerűségnek örvendő Bánkitó Fesztivál  idén július közepén nyitja meg kapuit.   

Két csúcs, három kilátópont és egy barlang - túra a Naszályra

A Naszály Budapesttől északra, Vác közelében emelkedik. A Dunakanyar menti hegyet legkönnyebben az oldalában lévő mészkőbányáról lehet felismerni, amely hatalmas tájsebet alkot a zöld lankákon. A 652 méteres Naszály legfőbb látnivalója a legmagasabb pontján álló betontorony, amelyből minden irányba kényelmesen ellátni a lombok fölött. A henger alakú épület belsejében elavult vaslépcső vezet a tetőre, vigyázni kell a törmelékkel és fokozottan odafigyelni a szerkezeti hibákra. 

A Naszály legtetején, a beton kilátóban
Kirándulók a toronyban
A Szent Margit kereszt

Kihagyhatatlan célpont a csúcs közelében lévő Látó-hegy, amely ahogy a neve is mondja 534 méteres természetes kilátópontként szolgál. A kis kitérővel elérhető Szent Margit kereszt közvetlenül a hegyorom peremét díszíti, mellette pihenő és tűzrakó is található. A Vácra és a Dunára néző végtelen panorámát a Pilis és Visegrádi-hegység háttere koronázza meg. A szeles ormon egykor vár állt, ma már csak a falak helyét jelző földkupacok figyelhetőek meg. 

Panoráma a Látó-hegy sziklaormáról
A Naszály csúcsát és a Látó-hegyet több irányból is meg lehet közelíteni, ezért akár többször is érdemes visszatérni a környékre. Vác-Kisgombás felől a kirándulóút igen meredek, sokáig egy csúszós kaptatón kell felfelé mászni, azonban így jutunk el legrövidebb úton a Naszály csúcsára és a Látó-hegyre is. A másik útvonal Kosdról indul, ez sokkal lankásabb, szélesebb, viszont hosszabb is. Ebből az irányból érinti a kirándulóút a Násznép-barlangot, amely a Naszály második legnagyobb ürege. A hegyoldalban tátongó lyukat jelzett úton lehet megközelíteni egy vékony ösvényen lesétálva. Az üreg fölött lévő kirándulóútról újabb nagyszerű kilátás tárul elénk a Naszály másik oldalára, a Cserhát irányába. A barlang első két terme szabadon látogatható, azonban a több száz méter hosszú üreg további részeit egy apró vaskapu zárja le. Az érdekes karsztformátumok mellett még denevérekkel is találkozhatunk. 

Kilátás a Násznép-barlang tetejéről