Oldalak

2014 legolvasottabb bejegyzései

Eljött hát a szilveszter,
Éjfélt üt az óra.
Legtitkosabb vágyaid
váljanak valóra.
Harangoznak, szól a himnusz
pezsgő a kezedben.
Kívánom, hogy életed
teljen szeretetben.
Egészséged, egyre jobb,
szíved fitten dobban,
mozogj, nevess, s érezd magad
napról-napra jobban!
Váltsd valóra terveidet,
legyen, ahogy kérted.
Kívánok egy sikeresebb,
boldogabb új évet!
(Aranyosi Ervin: Boldog új évet)


Íme a blog legolvasottabb 12 bejegyzése 2014-ben:

12. Hol fürödjünk a Szentendrei-szigeten?

11. Ilyen lett a Velencei-tó kapuja

10. A Pákozd-Sukorói arborétum

9. Drégelypalánk - történelmi csaták és málnaföldek vidéke

8. Fapallókon a nádasban - A Taksonyi tanösvény

7. Körséta a Lajos-forrás és a Dömörkapu érintésével

6. A megújult Velencei-tavi kerékpárút

5. A Gödöllői-dombság rejtett kincse, a Babati Istállókastély

4. Velencei-tó: A Bence-hegyi kilátó

3. A Római-parti Kőkert

2. Zebegényből a Julianus-kilátóhoz

1. A budakalászi Lupa-tó


És íme a Facebook csoport 12 kedvence 2014-ben:

12. Rövid kirándulás a Hasznosi várromhoz

11. A Zirci arborétum

10. A strandszezon után is érdemes ellátogati a Gyömrői Tófürdőhöz

9. Panorámatúra Perőcsényből a Börzsönybe

8. A Somoskői vár és ami körülötte van

7. A pilisszántói Csillagösvénytől a pilisszentkereszti Kálvária-hegyre

6. Kirándulás a híres Római-fürdőhöz

5. Könnyed séta Pilisszentlászlóból Szentendrére a Pap-réten át

4. Halászat és vadlúd vonulás a tatai Öreg-tavon

3. A Tatai vár és az Öreg-tó

2. A Tapolcai Malom-tó

1. Novemberi hőség a Pilis-tetői panorámaúton

És ha ez még mindig nem lett volna elég, akkor 2013 legolvasottabb bejegyzéseiért kattints ide! :)

Ártéri tanösvény a rácalmási Nagy-szigeten

Dunaújváros közelében, az ország szívében fekszik a gyönyörű természeti környezettel büszkélkedő Rácalmás. Közvetlenül a Duna-parti település mellett található a Rácalmási-szigetek Természetvédelmi Terület. A szigetcsoport tagjai közül a legnagyobb a Nagy-sziget nevet kapta, ezen a 380 hektáron elnyúló földterületen alakították ki a rácalmási ártéri tanösvényt. Rácalmás büszkesége a barokk Jankovich-kúria, amely a Nagy-sziget északi oldalán lévő híd közelében fekszik. Ez az átkelő vezet át a Rácalmási-Dunán az egész évben szabadon látogatható, információs táblákkal és bemutatóhelyekkel gazdagított ártéri tanösvényhez. A kellemes séta kijelölt úton vezet és kalauzol el az ártéri növények, a hozzájuk kapcsolódó mesterségek és az itt élő állatok világába.

Kényelmes esőbeálló és pihenő
Fapallók és a mocsárvilág
A Nagy-sziget betonhídjához érkezve parkoló áll rendelkezésünkre, a szigetre behajtani tilos. A tanösvény 17 állomáson keresztül kalauzol végig minket, a séta során nádkunyhóval, fűzkunyhóval, több madármegfigyelő toronnyal és a vízen átvezető pallósorral is találkozunk. A táblák bemutatják az ártéri gyümölcstermesztést, az erdőt, a nádast, a mocsárvilágot és még a sziget kialakulását is. A széles, lapos földutakon könnyű közlekedni, így bárkinek ajánlható az útvonal. Bár talán nem a szürke tél a legjobb időszak a sziget meglátogatására, az élmény így is garantált a sok érdekességnek és a változatos tanösvénynek köszönhetően. 

Téli idill, kilátás a vízre

A Duna-part a békásmegyeri nagy gátnál


Békásmegyeren, a Pünkösdfürdői Strand mellett haladó Pünkösdfürdő út vezet le a Duna-partján épült méretes gáthoz, amely 1,5 km hosszúan nyújt nagyszerű panorámautat. A magasból jól belátható a mellettünk hullámzó Duna, és a szomszédos Szentendrei-sziget is. A Duna egyik legnagyobb szigetének lezárt részén található Budapest legfőbb vízbázisa. A nyugodt, ligetes terület a különféle vízi madarak kedvelt lakóhelye.  

Kilátás a gátról a Dunára és a Szentendrei-szigetre
Dolmányos varjú
A békásmegyeri magas védmű tetején aszfaltozott, kivilágított, széles sétaút vezet végig a Dunába torkolló Barát-patakig. A sétány mindkét oldalán füves terasz halad, ahol a futók és a kutyások egy második útvonalat is kikoptattak. A kőtömbökkel szegélyezett vízparton több stéget is találunk, ezekhez kövezett utak vezetnek le. Tavasztól őszig a környéken rengeteg kajak, kenu és motorcsónak tűnik föl. A víz vonalánál gyér ártéri növényzet telepedett meg a kőtömbök mellett, itt sokszor horgászok csücsülnek kapásra várva. Ha pedig árvíz van, akkor mindent ellep a Duna egészen a gát tetejéig.


Hajókikötő
A gátról déli irányba letérve rövidesen a Római-parton lyukadunk ki. Észak felé továbbhaladva pedig egy híd vezet át a Barát-patak felett, majd családi házak mellett futó ártéri erdőbe érkezünk. Itt már természetesebb partszakaszt találunk sok növénnyel és a jellegzetes, kavicsos partokkal. Többször lehetőség nyílik lesétálni az ártérre is, ahonnan jól látszik a Megyeri-híd két jellegzetes pillére.

Virtuális séta friss képekkel a budapesti Tropicariumban

 Először a hazai halfajokat ismerhetjük meg..

Aztán belépünk az esőerdő "előszobájába", a látványos kígyók terráriumai közé..

Innen nyílik a buja, sötét és viharos esőerdő kunyhókból és pallókból álló szövevénye..

Következik a hüllők és rovarok világa..

Majd végre megérkezünk az első méretes akváriumokhoz, a trópusok édesvízi élővilágához..

Végül a várva-várt és megunhatatlan színes tengeri akváriumok zárják a sétát..

Részletes leírás és 2007-es képek a Tropicariumról itt

A Duna-parti sétány és ártér Dunakeszin

Dunakeszi Budapesttől északra, a Duna bal partján fekszik. A város mellett húzódó vízparton kövezett, hangulatos sétányt építettek ki, amely mentén kávézókat és éttermeket találunk. A túlparton jól látszik a Szentendrei-sziget partvonala is, ide könnyedén átkelhetünk a rendszeresen közlekedő horányi révvel. A hosszan elnyúló, kavicsos Duna-parton ártéri növényzet és rengeteg kis kagyló és csiga vár ránk. A fasorral övezett sétány déli végében kiépített parkolót találunk, ahonnan könnyen elérhető a vízpart. Erre halad végig a Vác irányába vezető kerékpárút is, így a séta burkolt úton meghosszabbítható. 

A fák kimosott gyökerei
Kagylóhéjak
A Duna áttetsző vize, szemben a Szentendrei-sziget
A Római Kikötőerőd helye
Emléktábla jelzi, hogy régen egy óriási Római Kikötőerőd állt itt. A Kr.u. 370-es évekből származó épülettel szemben a Szentendrei-szigeten is egy Római Őrtorony állt, a kettő között ellenőrzött átkelőhely működött. Ma már mindkét oldalon csak romok lelhetőek fel az épületekből, ám a Dunakeszi Kikötőerőd néhány maradványa és története egy kiállítás keretében jobban megismerhető. A pincehelyiségben a faldarabokon kívül használati tárgyak, állati csontok és az eredeti épületet modellező képek is láthatóak. Észak felé eltekintve elénk tárul a Pilis, és a nyaralókkal beépített, buja Szürkő-sziget is, amelyet rendszeresen ellep az árvíz. 

Csákvár: A Haraszt-hegyi tanösvény

A Csákvár fölött emelkedő Haraszt-hegy a Vérteshez tartozó vonulat. A kopár, változatos dolomitfelszínen egy 3,5 km hosszú tanösvényt hoztak létre, amely hét állomáson mutatja be a terület növényvilágát és érdekes látnivalóit. A hegycsúcsra rövid kaptató vezet fel, ám miután felmásztunk hosszan gyönyörködhetünk a völgyekkel szabdalt hegyhátban és a Csákvár felé néző panorámában. A lejtők nem teljesen kopárak, a völgyekben tölgyfák nőnek és a balatoni Koloska-völgyhöz hasonlóan itt is megcsodálhatjuk az ősszel vörösbe boruló cserszömörce bokrokat is. 

A gerincen futó ösvények
Kilátás Csákvárra
A szélborzolta Irtásrét
A tanösvény a Gánti út melletti parkolóból nyílik. Az erdőben vezető emelkedő azonnal a cserszömörcés erdőt ismertető táblához vezet, majd a már csupasz faágak közül lassan felérünk a kopár sziklák tetejére, a hegygerincre. Innen azonnal belátható a hullámzó hegytető, és a rajta keresztül-kasul vezető ösvények. Az út egy völgybe leereszkedve majd egy kaptatón felmászva az Irtásrétre vezet tovább, ahol tavasszal és nyáron megannyi virág nyílik. Télen marad a nagyszerű kilátás és a száraz füvekkel borított hegy látványa. A tanösvény útvonalát egy zöld falevél jelzi, látogatására a május, vagy az október a leginkább ajánlott időszak.